آخرین اخبار

رونمایی اینتل از مودم کوچک برای اینترنت اشیاء
چهارشنبه, 14 آبان 1393 13:18

 در خبر "اینترنت اشیاء در متروی لندن" خواندید که شرکت مایکروسافت از همکاری‌هایی با Telent (شرکت انگلیسی ارائه دهنده ی خدمات اینترنتی) و CGI (شرکت مشاوه ی تکنولوژی) خبر داده است تا با استفاده از اینترنت اشیاء (IoT)  شبکه پیچیده ی متروی لندن را هوشمند تر از حال حاضر کند و حالا می خوانید که کمپانی اینتل از یک مودم بی‌سیم برای استفاده از اینترنت اشیا پرده برداشته که می‌توان از آن در ابزار‌ها یا به بیان بهتر در لوازم خانگی چون قهوه‌جوش‌‌ها، یخچال‌ها و انواع اشیا این چنین استفاده کرد که قابلیت اتصال به شبکه‌ی اینترنت را از طریق کنترل با تلفن‌هوشمند ممکن می‌کند.

 این مودم که Intel XMM 6255 3G نام دارد یک تراشه‌ی ارتباطی با قابلیت اتصال به شبکه‌ای متشکل از میلیاردها ابزار‌ هوشمند چون گجت‌های پوشیدنی، سنسورها یا ابزار‌های صنعتی است. این تراشه از یک سکه یک پنی کمی بزرگ‌تر است.

مودم‌های 3G از سال ۲۰۰۱، زمانی که اپراتور ژاپنی NTT DoCoMo اولین اینترنت 3G جهان را ارائه داد، تولید و به بازار عرضه می‌شوند. در آن سال اندازه‌ی مودم‌های 3G به اندازه‌ای بزرگ بود که به سختی داخل گوشی‌های تولید شده در آن دوران جا می‌گرفت، اما هم‌اکنون و به لطف قانون مور شاهد تولید این تراشه در مقیاس بسیار کوچکتری هستیم.

براساس گزارش‌های منتشر شده توسط Raymond James & Association، انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۰ میلادی شاهد اتصال ۲۶ تا ۵۰ میلیارد دستگاه ابزاربه یکدیگر باشیم. براساس یافته‌های موسسه‌ی تحقیقاتی IoT اروپا، هم‌اکنون در هر ثانیه شاهد اتصال ۸۰ ابزار با قابلیت اتصال به اینترنت به این شبکه‌ی جهانی هستیم که این میزان در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۲۵۰ ابزار در هر ثانیه خواهد رسید.

اینتل پیش‌بینی کرده است که مودم‌های 3G در ابزار‌های صنعتی، لوازم خانگی، امنیتی و ابزار‌های امنیتی مورد استفاده قرار گرفته است.

مودم‌های 3G اهمیت فراوانی برای اینترنت اشیا دارند، چراکه ترکیبی از رایانش و ارتباطات هستند. اینترنت 3G ابزار‌های مورد نظر را به سرویس‌های ابری پردازشی که در آن‌ها داده‌های بزرگ پردازش شده و اطلاعات مفیدی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، متصل می‌کنند. همچنین این کمپانی استفاده از اینترنت 3G را برای سنسورهای متصل شده به اینترنت نیز مفید می‌داند.

این تراشه از SMARTi UE2p بهره می‌برد که با انرژی بسیار پایینی کار می‌کند. این کامپوننت که وظیفه‌ی دریافت‌ و ارسال اطلاعات را برعهده دارد، قادر به مدیریت نیرو است و از تقویت‌کننده‌ی نیروی داخلی پشتیبانی می‌کند. با توجه به کاهش سایز این تراشه قابلیت‌هایی چون مصرف انرژی پایین و همچنین تولید گرمای کمتر نیز همراه خواهد شد. چنین قابلیت‌هایی در برخی از زمینه‌ها همچون تعبیه این تراشه‌های ارتباطی در سنسورها بسیار کاربردی خواهد بود. همچنین باید به قابلیت برقراری ارتباط در محل‌هایی که سیگنال بسیار ضعیف است نیز اشاره کرد.

 

 

Prev Next
About the author
ایزد خضری یزدان

ایزد خضری یزدان , دانشجوی کارشناسی ریاضیات و کاربردها ی دانشگاه علم و صنعت ایران هستم و حدود یک سال است که به مطالعاتی  در مورد کمپین های تبلیغاتی و همچنین google adwords پرداخته ام و هم زمان با آن به کار در شرکت نوران مشغول شدم.به دلیل میل وعلاقه شخصی مسئولیت مدیریت محتوای برخی از شبکه های اجتماعی را بر عهده گرفته و اخباری که در زمینه فناوری های نوین برای خوانندگان جذاب باشد ,  به اشتراک می گذارم.